Kırışıklık Tedavisi

Kırışıklık tedavisi aslında bir ilaçtır. Pek çok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Tesadüfen şaşılık tedavisi yapılırken çizgileri giderdiği fark edilmiş ve estetik alanda kullanılmaya başlanmıştır. Kasların çalışmasını durdurarak etkili olur. Kaşınızı çatamazsınız ve kaş arası çizginiz kaybolur. Alın kaslarınız çalışmadığı için alın çizgileri yok olur. Gülerken göz kaslarınız fazla çalışmadığı için kazayağı çizgileri gider.

Kırışıklık Tedavisi

Kırışıklık tedavisi başlıca mimik hareketlerine bağlı kırışıklık giderme, kaş kaldırma, yüzdeki sarkmaların azaltılması, yüz inceltme ve bölgesel aşırı terleme tedavisinde kullanılmaktadır.

Kırışıklık tedavisi nasıl etkili olur?

Asetilkolin (ACh) kaslarda hareketi sağlayan bir önemli bir maddedir. Kırışıklık tedavisi kaslarda ACh salgılanmasını sağlayan proteinlerin yerlerine bağlanır. Böylece kimyasal olarak ACh salgılanmasını engelleyerek kas hareketini engeller. Kırışıklık tedavisi kasların çalışmasını azaltma etkisi kalıcı değildir. Yaklaşık 3-5 ay sonra yeni sinir kas yapısı gelişerek kas hareketi tekrar başlamaktadır

Kırışıklık tedavisi kimlere uygulanabilir?

Kırışıklık tedavisi uygulaması 25 yaş ile 65 yaş arasında şikayetleri olan herkese yapılabilir.

Kırışıklık tedavisi hangi kozmetik şikayetlerde kullanılabilir?

  • Alın ve kaş arası mimik kırışıklıkları
  • Göz çevresi kırışıklıkları
  • Boyun bölgesi kırışıklıkları
  • Yanak sarkmaları
  • Yüz inceltme
  • Koltuk altı, el ve ayak terlemeleri

Kırışıklık tedavisi uygulaması ne kadar süre alır?

Kırışıklık tedavisi işlemi çok kısa sürer. Tedavi alanında belli noktalara minik iğneler yardımı ile çok az miktarda cilt altına verilir.  İğne yapılan bölgelerde mercimek büyüklüğünde şişlikler olabilir. Bu şişlikler yarım saat içinde geriler.

Kırışıklık tedavisi ne sıklıkla yapılmalıdır?

Kırışıklık tedavisi 4-6 ayda bir tekrar edilebilir.

Kırışıklık tedavisi uygulamasında acı hissedilir mi?

Çok küçük miktarda kırışıklık tedavisi çok ince ve küçük iğnelerle kırışıklıkların giderileceği alana uygulandığından rahatsızlık hissi çok az olur.  Anestezi gerektirmez. Kırışıklık tedavisi uygulama sırasında buz tutularak uygulamanın konforu artırılabilir.

Kırışıklık tedavisi tedavisinin sonuçları ne zaman görülür?

Kırışıklık tedavisinin etkisi hemen görülmez. Yapıldıktan 3 gün sonra etkisi başlar ve 7-15 günde tam olarak kendini belli eder.

Kırışıklık tedavisi yapıldıktan sonra ne zaman kontrol edilmelidir?

Kırışıklık tedavisi yapıldıktan yaklaşık 1-2 hafta sonra kontrolü yapılarak yetersiz olan bölgeler veya asimetriler düzeltilir.

Kırışıklık tedavisi tedavisinin etki süresi ne kadardır?

Kırışıklık tedavisi işleminde doz ayarını yapılan bölge, kas kitlesinin büyüklüğü, kırışıklık miktarı, enjeksiyon tedavisine daha önce verilen cevap belirler. Tedavi etkinliği 3 -5 ay devam edebilir.

Kırışıklık tedavisinin etkisi azalırken çizgiler hafifleyerek ortaya çıkar. Eskisi kadar derin ve belirgin olmaz.

Kırışıklık tedavisi ürünleri kullanılırken serum fizyolojikle sulandırılır.  Sulandırma işleminden sonra enjeksiyon buzdolabında saklanmalıdır. Sulandırma işleminden sonra bir ay kadar etkinliğini korur. Ancak etkinliğin azalmaması için 48 saat içinde uygulanması tavsiye edilir.  On günden fazla bekletilen enjeksiyonun etki süresi kısalır.

Kırışıklık tedavisi işleminden sonra nelere dikkat edilmelidir?

İşlem sonrası 4 saat kadar yatmamalı ve öne doğru eğilmemelidir. Enjeksiyon yapılan alanlara masaj yapılmaktan kaçınılmalıdır.

Kırışıklık tedavisi kimlere uygulanmaz?

Aminoglikozid, Ca kanal blokeri (tansiyon ilacı), penisilamin, kinin, mağnezyum, siklosporin alanlarda kırışıklık tedavisi etkinliği azalır. Kas hastalığı olanlara, hamile ve emzirenlere, enjeksiyon yapılacak alanda infeksiyon ve egzema olması halinde uygulama yapılmaz.

Bazı kişilerde mimik çizgileri dinlenme halinde bile belirgindir. Bu grup kişilerde dolgu işlemleri kırışıklık tedavisine göre daha iyi sonuçlar vermektedir. Çünkü kırışıklık tedavisi harekete bağlı çizgiyi giderir. Hareket olmadığı halde var olan derin çizgilere enjeksiyon yetersiz kalır bu yüzden bu tür çizgilere dolgu yapılmalıdır.

Hastaların yaşları 65 yaş üzerinde ise kasları gevşediği için enjeksiyonun tedavi edilecek kas yerine başka yerlerdeki kaslara geçme olasılığı artar. Böylece kaş ve göz kapağı düşüklüğü ihtimali artar. Bu sebeple 65 yaş üzeri kırışıklık tedavisi yaparken dikkatli olunmalıdır.

Kırışıklık tedavisi uygulamasının yan etkileri nelerdir?

Kırışıklık tedavisi uygulamalarının yan etkisi çok azdır. Pek çok hasta tedaviden hemen sonra günlük yaşamına ve işlerine dönebilir. En çok işlemden sonra ertesi gün geçici morluklar olabilir. Kırışıklık tedavisi sonrası kaşlarda ve yüzde asimetri olabilir. Bu işlemden bir hafta sonra yapılan kontrolde kolayca giderilir. Göz çevresi ve alın işlemlerinde geçici kaş, gözkapağı düşüklüğü, çift görme gibi yan etkiler olabilir. Çok nadir olan bu yan etkiler 1-2 ay içinde kendiliğinden geriler. İşlemin etkisinin geçmesini beklerken özel göz damlaları kullanılarak yan etkilerin verdiği rahatsızlıklar giderilebilir.

Kırışıklık tedavisi kaş arası ve alın uygulamaları sonrasında kaşlar yükselir. Bu kişinin kaş yapısı ile alakalıdır. Çoğu kez kaşların yükselmesi genç ve dinamik bir görüntü verir. Ama bazılarında kaşlar gereğinden çok yükselerek rahatsız edici bir görünüme sebep olur. Kırışıklık tedavisi öncesi alın hareketi yaptırılırsa kaşların ne kadar yükseleceği önceden anlaşılabilir. Kaş üstüne az miktarda enjeksiyon konularak kaşların aşırı yükselmesine engel olunabilir.

Kırışıklık tedavisi yüzü şişirmez. Bununla birlikte elmacık kemikleri çıkık, yanaklı kişilerde göz etrafına yapılan enjeksiyon elmacık kemiklerin daha fazla belirginleşmesine sebep olabilir. Elmacık kemikleri belirgin olanlara göz çevresine yapılan enjeksiyon miktarı az tutarak engel olunabilir.