Lazerle Ben Tedavisi

Her ne kadar bir hastalık olmasa bile özellikle koyu renkli benler her an için kanserleşme riski taşımaktadır. Genelde ben aldırma işlemi tercih eden insanlar estetik yönden yaklaşıyor olsalar da mutlaka benlerin kanserleşme riski akıldan çıkarılmamalıdır. Sadece 5 dakika gibi bir sürede benler ameliyatsız yöntemlerde alınabilir. Ben aldırma için 3 ana yöntem olup, Lazer, Radyofrekans ve Elektrokoter olup, bu sayfada Lazerle Ben Aldırma konusunu ele alacağız.

Ben Tedavisi

Lazerle Ben Tedavisi Nedir?

Zararlı ışınlardan arındırılmış olan (Laser) renkli alanlarda yüksek ısı enerjisine dönüşen bir ışık türüdür. Renge dayalı bir tedavi yöntemi olduğundan sadece ciltten daha koyu renkteki benlerin tedavisinde kullanılabilir. Yani burada ortaya çıkan sadece koyu renkli benlerin tedavisi için lazer kullanıldığıdır. Aynı şekilde bebeklerde doğuştan görülen Damar Beni (Hemanjiom) tedavileri içinde lazer kullanılan yöntemlerden biridir.

Lazerle Ben Aldırma Nasıl Yapılır?

Koyu renkli benler ya melanin denilen kahverengi pigmentle oluşmuş, veya damar beni şeklinde olup, kırmızı renklidir. Renkli alanın ışıkla gelen ısıyı daha fazla tutması sonucunda ısınıp, melanin pigmenti içeren kahverengi benler lazer uygulandığında dokuda hasar oluşturacak düzeye kadar yükselir. Koyu renkli ben alanı içeren doku bir anlamda pişer ve altındaki canlı dokudan sınırlanarak ayrılır. Günler içerisinde ayrılan bu tabaka benin küçülmesini veya kaybolması şeklinde tedavi edilmiş olur, bu alanda uygulanan en küçük tedavi yöntemidir.

Lazerle Ben Aldırma Sonrası İz Kalır mı?

Ameliyatsız ben aldırma teknikleri arasında Lazer harici iki farklı yöntem daha bulunmaktadır. Lazer diğerlerine göre daha avantajlı olup, tedavi sonrası fark edilir bir iz kalmayacaktır. Fakat diğer iki yöntem ise tüm benlerde uygulanabiliyor olması nedeniyle daha çok tercih edilen yöntemler arasında yer almaktadır.